About Project – О пројекту – Serbian

Резиме пројекта

Пројекат „A Part of EU 2030“ има за циљ да промовише укључивање младих у процес активног учешћа грађана кроз Агенду 2030. Један од највећих изазова са којима се ЕУ данас суочава јесте потреба да се повећа учешће младих у грађанском и демократском животу. , посебно, млади мигранти, мањине и држављани трећих земаља, јер ове групе не учествују активно у својој заједници због различитих социо-економских, језичких, културних или географских баријера. Ова ограничења утичу на различите димензије учешћа: друштвено и политичко учешће; спорт и култура; волунтаризам; породица и обука и запошљавање. Кроз познавање и постизање 17 СДГ-а, биће постигнута ангажованија, оснажена и свеснија друштва.

У том контексту, пројекат А Part of EU 2030 има следеће циљеве:

Као општи циљ, пројекат има за циљ да промовише учешће младих миграната, мањина и држављана трећих земаља кроз 17 СДГ Агенде 2030.

Као специфичне циљеве, пројекат има за циљ:

  • Развити активности које промовишу учешће младих миграната, мањина и држављана трећих земаља како би се постигли циљеви одрживог развоја из Агенде 2030.
  • Развијати знања, компетенције и вештине омладинских радника који се баве омладином мигрантима, мањинама и држављанима трећих земаља, како би се промовисало активно учешће ове циљне групе на локалном, националном и међународном нивоу.
  • Развити активности које промовишу учешће младих миграната, мањина и држављана трећих земаља кроз пет области учешћа: друштвено и политичко учешће, спорт и култура, волонтеризам, породица и обука и запошљавање.
  • Подизање свести и пружање знања о релевантности СДГ на локалном, националном и међународном нивоу фокусирано на општу популацију.

Интелектуални резултат 1 (IO1)

A PART OF EU 2030 ПРИРУЧНИК

Приручник „A Part of EU 2030“ ће укључивати 17 главних поглавља (једно по СДГ), прикупљајући активности из 5 различитих области учешћа за постизање сваког СДГ-а: друштвено и политичко учешће, учешће кроз спорт и културу, учешће кроз породицу, Учешће кроз запошљавање и обуку и Учешће кроз волонтеризам.

Да би направио овај Приручник, конзорцијум ће спровести како претходна истраживања прошлих издања, тако и нове активности које су развили млади мигранти, мањине и држављани трећих земаља, уз подршку омладинских радника. Приручник ће укључивати:

  • Кратак увод о Циљу одрживог развоја (СДГ) и његовој важности за младе мигранте, мањине и држављане трећих земаља; кроз учешће на различитим нивоима.
  • Низ активности које ће се односити на постизање СДГ Агенде 2030, кроз вежбе, ресурсе и алате који промовишу активно учешће циљне групе.
  • Свака активност ће одредити ниво који ће се применити (локални, национални или међународни) и област учешћа коју покрива: Друштвено и политичко учешће; Спорт & Култура; Волунтаризам; или Обука и запошљавање.

За израду Приручника кључни аспекти ће бити доношење одлука и активно учешће циљних група. Сваки партнер конзорцијума ће формирати Локални омладински савет који ће уз подршку два омладинска радника (укупно 10 младих и 2 омладинска радника) развијати активности које ће бити укључене у Приручник. Да би то урадили, прво, млада циљна група ће проћи обуку о сваком од циљева одрживог развоја дефинисаних у Агенди 2030, као и специфичне методологије за креирање активности које подстичу учешће кроз моделе неформалног образовања. Као пример, омладински радници ће прикупити и објаснити 3 активности обухваћене прошлим издањима пројекта „Део ЕУ“, повезане са неким од циљева постављених у Агенди 2030. Ово ће послужити као водич за младе људе да размишљају о и да креирају сопствене активности. Потом ће млади учесници Локалних омладинских савета представити своје активности на националном нивоу у „Националним лабораторијама“, где ће демократски оценити и гласати о активностима које ће коначно бити уврштене у Приручник, уз подршку сваког партнера. организација.

Одабране активности биће подељене у оквиру Активности учења, обуке и наставе (ЛТТА) у Атини. Током овог ЛТТА, најмање 4 младих људи из сваке земље учеснице (и један омладински радник) ће отпутовати у Атину како би представили развијене активности, које ће потврдити остали учесници, да би коначно били укључени у „А Парт оф Приручник ЕУ 2030.

Стварање „Приручника за део ЕУ 2030“ произилази из одсуства заједничког алата за промовисање учешћа младих у Европи, како би се постигли циљеви одрживог развоја. У многим случајевима, ови СДГ развијени у оквиру Агенде 2030 су непознати младим људима или се не примењују на дневној бази. Стога, кроз развој приручника и различите активности обуке и пилотирања, циљ нам је да развијемо иновативни алат креиран од стране младих људи и за њих, као и да подигнемо свест о важности СДГ-а као основног стуба кохезивније и ојачана друштва.

Интелектуални резултат 2 (IO2)

A PART OF EU 2030 КАМПАЊА ЗА СВЕСТИ

Кампања за подизање свести биће развијена како би се ширила важност СДГ-а кроз активно учешће младих и како би се пренела омладинској популацији важност циљева Агенде 2030 на глобалном нивоу.

Млади корисници пројекта, организованог у Локалним омладинским саветима, надгледаће вођење кампање подизања свести, кроз производњу кратких филмова и дифузних материјала за друштвене медије направљене у свакој земљи. Током ових кратких филмова, млади ће пренети оно што су научили током обуке, како би подигли свест међу општом популацијом, а посебно међу младом популацијом, о важности учешћа за постизање различитих циљева одрживог развоја уоквирених у Агенди 2030. . Поред тога, биће израђени различити постери, леци, саопштења за јавност и публикације на друштвеним мрежама како би се повећао утицај кампање за подизање свести.

Материјали кампање, као и Приручник биће укључени у званичну веб страницу пројекта, посебно креирану да дели резултате и омогући слободан приступ ресурсима. Кампања је кључни елемент за укључивање и учешће младих људи током читавог трајања пројекта. Корисници ће доносити одлуке на које садржаје желе да се фокусирају, како да разраде видео скрипте, који је најбољи начин да дођу до других младих људи користећи материјале друштвених медија, итд. Развој кампање ће бити прогресиван, током животног циклуса. пројекта и паралелно са развојем Резултата 1.

У циљу стварања иновативних и привлачних материјала, способних да синтетизују идеје и подстакну учешће младих, са највећим могућим утицајем, одржаће се Лабораторија за друштвено умрежавање. Састојиће се од посебних седница на којима ће чланови Омладинских локалних савета радити на материјалима и методама за спровођење кампање. Осим кампање на друштвеним мрежама, млади мигранти ће реализовати и сесију лицем у лице са другим младим људима, како би ширили информације о значају СДГ-а и промовисали њихово учешће у праћењу и ширењу кампање на друштвеним мрежама. .

Scroll to top